.DÜNYA GENÇLERİ ÇORUM’DA.

İstanbul’da düzenlenen 5. Dünya Gençlik Kongresi’ne dünyanın tüm ülkelerinden katılan Bin 400 barış elçisi içerisinde 22 genç dün Çorum’a geldi.

Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum Ticaret ve Sanayi Odası evsahipliğinde 4 gün boyunca ilimizin tarihi ve doğal güzellikleri görme fırsatı yakalaşacak olan gençlere Mahmut Atalay Gençlik Merkezi Müdiresi Mihrunur Karakaya ile Tercüman Neslihan Çiftlik eşlik ediyor.

http://www.corumhaber.net/index.php?option=com_content&view=article&id=8030&catid=51

Çorum’da ilk olarak Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’yü ziyaret eden grup burada hem ülkenin hem de ilimizin genel durumu ile ilgili bilgi sahibi oldu.

Başkan Külcü’nün sıcak bir şekilde karşıladığı grup tercümanları aracılığıyla merak ettikleri soruları yönelterek ilimizi tanımaya çalıştı.

Gençlerin dünyanın diğer ülkelerini ziyaret etmesinin çok güzel olduğunu belirterek bu tür gezilerin insanlık tarihinin tanık olduğu gibi birbirlerini tanıyan farklı milletlerden kişilerin önyargılarından kurtulmasını ve sevgi ile barışın artmasını sağladığını ifade eden Külcü, “Umuyorum ki sizlerde burayı tanıdıktan sonra ayrıldığınızda birer kültür elçisi olacaksınız. Çorum 7 bin yıllık geçmişi olan 7 medeniyete evsahipliği yapan önemli bir tarihi ve kültürel geçmişi olan bir kenttir. Ülkelerinizde Çorum’un güzelliklerini anlatın. Türkiye ziyareti sizin için büyük bir fırsat. İstanbul’u, Çorum’u tanıyacaksınız, bu fırsatı iyi değerlendirin” dedi.

22 değişik ülkeden gelen gençlerle sohbet eden Külcü, gençlere Çorum’un tarihi ve kültürel yapısı, sanayisi, coğrafi özellikleri, eğitim durumu hakkında bilgi verdi.

Ziyaret sonunda Başkan Külcü ile hatıra fotoğrafı çektiren gençler daha sonra Çorum Müzesi’nde ilimiz tarihi ile ilgili sunuma katıldı. Bayraktepe’den Çorum’u izleme ve dinlenme fırsatı bulan gençler akşam da İnce Restaurant’ta Vali Nurullah Çakır’ın konuğu oldu.

Çorum’da 3 gün daha geçirecek olan gençler bugün Alacahöyük, Boğazkale ve Hattuşa’ya, yarın ise Şapinuva ile İncesu Kanyonu’na gidecek.

Cheers,

Enjoy your life to the fullest :D

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s